UK Version for english language users


To jest stara, nierozwijana już wersja naszej strony. Aktualne wydarzenia znajduja się w naszym nowym serwisie.


Korzenie

Uważam, że korzenie są niezbędnym elementem przy urządzaniu akwarium dekoracyjnego.
Preferuję korzenie drzew liściastych: Olcha, Dąb, Akacja. Pozyskuję je na starych zrębach, gdzie czas nadaje im w sposób naturalny bardzo ciekawą rzeźbę. Tego typu korzenie są najtrudniejsze w przygotowaniu do wykorzystania w akwarystyce. W fazie końcowej dają jednak wiele satysfakcji. W pierwszej kolejności moje dłuta usuwają wszelkie zanieczyszczenia naturalne, szczątki kory oraz obumarłe i rozkładające się części pnia. Następnie korzenie gotuję w solance. Po zakończeniu pierwszego etapu zalewam je czystą wodą. Jest to proces pracochłonny i długotrwały. Właściwe przygotowanie dużego eksponatu może trwać nawet dwa lata.
Pojęcia, których używam przy ocenie korzeni:
1. Korzeń skażony - źle wyczyszczony (lub wcale nie czyszczony), na którym postępują procesy gnilne.
2. Korzeń sieje - po umieszczeniu korzenia w akwarium wydostają się bardzo drobne obumarłe cząstki. Nie zatruwa wody, ale tworzy zawiesinę szkodliwą dla organizmów żywych. Niedokładne oczyszczenie.
3. Korzeń barwi - korzeń wydziela dużą ilość garbnika, może zabarwić wodę do koloru "ciemnej herbaty". Woda jest klarowna, nieszkodliwe dla organizmów żywych. Drażnić może nas sam kolor wody. Po pewnym czasie, wraz z podmianą wody zabarwienie ustępuje. Ewentualnie zamoczyć w solance.
4. Korzeń pływa - zbyt krótko moczony. Można go delikatnie zaprzeć w akwarium lub przedłużyć okres moczenia.
Korzenie drzew w/w mają korzystny wpływ na zachowanie równowagi biologicznej w akwarium. Wydzielane garbniki delikatnie obniżają pH wody. Stosowanie podłoża NATURAL-SUBSTRATE oraz dobrych korzeni daje gwarancje na właściwe funkcjonowanie akwarium.
Dla mnie korzeń jest jednym z motywów urządzanego akwarium. Wyznacza granice dla poszczególnych grup roślin. Dbam o to, aby wspaniałe rośliny, które tak bardzo cieszą nasze oczy wyraźnie podkreślały walory korzenia.
W korzeniach często dostrzec można wizerunki zwierząt lub innych ciekawych przedmiotów. Często moje wyobrażenia potwierdzane są przez kolegów akwarystów lub ludzi zwiedzających wystawy. Przykładem są tu słynne smoki z filmu "Świat roślin w moich akwariach".
Zapraszam do analizy zdjęć zamieszczonych w Galerii. Z pewnością Państwo także dostrzegą niezwykłość starych, zmurszałych, ale jakże pięknych pni.
UWAGA: Firma AQUAKRIS nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wyświetlane reklamy i nie ma nic wspólnego z ich treścią.


 Prawa Autorskie © 2020 Aquakris
 Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
powered by El Greco